Zabieg – jak wygląda i ile trwa? [BIB®]
Lekarz poprzez usta za pomocą endoskopu wprowadza pusty balon do żołądka. Po umieszczeniu balonu w żołądku wypełnia się go od 400 do 700 ml jałowej soli fizjologicznej. Balon zajmuje część objętości żołądka wywołując przedłużone uczucie sytości lub braku głodu. Procedura jest prosta, trwa około 20 minut i jest wykonywana ambulatoryjnie bez podania narkozy. Lekarz podaje pacjentowi jedynie znieczulenie miejscowe. Zabieg nie pozostawia za sobą żadnych śladów, blizn ani nacięć. Pacjent wychodzi ze szpitala bardzo krótko po zabiegu. 

Balon pozostaje w żołądku przez około sześć miesięcy. W tym czasie pacjent przechodzi intensywne szkolenie z zakresu zdrowego odżywiania i zdrowego trybu życia. Zabieg usunięcia balonu jest wykonywany również metodą endoskopową. Pacjent otrzymuje znieczulenie, następnie balon zostaje przebity, a sól fizjologiczna jest odessana przez cewnik. Opróżniony balon wydobywamy na zewnątrz.

Na trzy dni przed zabiegiem wprowadzenia i usunięcia balonu obowiązuje dieta płynna. W przeddzień wolno spożywać tylko płyny. Jeśli nie zastosujesz się do tych wskazań, zabieg wprowadzenia bądź usunięcia może zostać odłożony.
INNE AKTUALNOŚCI
zamknij